Doskonalenie zawodowe
rzeczoznawców majątkowych

Ustawowe doskonalenie zawodowe rzeczoznawców majątkowych

Profesjonalnie przez Internet! »

Doskonalenie zawodowe rzeczoznawców majątkowych, począwszy od 2018 roku realizowane ma być na zasadach oraz w wymiarze czasowym określonym w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 25 kwietnia 2018 roku.

Oddajemy w Państwa ręce profesjonalnie przygotowane, oparte o badania naukowe szkolenia i warsztaty o prawie, niezbędne w pracy każdego rzeczoznawcy majątkowego. Rzetelna analiza i liczne przykłady uzupełnione możliwością zadawania pytań wykładowcy gwarantują Uczestnikom zdobycie wartościowej wiedzy.

Zobacz, jakie normy prawne regulują obecnie doskonalenie rzeczoznawców majątkowych »Dowiedz się więcej - bezpłatny artykuł

Szkolenia dla adwokatów
i radców prawnych

Szkolenia dla adwokatów i radców prawnych

Zdobądź wartościową wiedzę »

Szkolenia dla adwokatów i radców prawnych wykraczają poza ramy zwykłego kursu.

Stanowią one zrealizowaną metodą naukową analizę stosowania prawa. Wykraczając poza analizę normy prawnej obejmują zagadnienia praktycznego przebiegu postępowań, ekonomicznego znaczenia decyzji procesowych oraz społecznych i gospodarczych ich uwarunkowań.

Dzięki urozmaiceniu tematyki oraz rzetelnemu przygotowaniu możemy zaprosić Państwa na najwyższej jakości szkolenia i wykłady.

Nieprzygotowanie większą przeszkodą w obrocie ziemią rolną od ustaw.

Data publikacji: 3 kwietnia 2017 roku

Od chwili nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego 30 kwietnia 2016 roku, powszechnie określanej jako ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi rolnej upłynął blisko rok. To dostatecznie długo, by ocenić skutki ustawy i wyciągnąć wnioski co do jej wpływu na rynek nieruchomości rolnych.

Przede wszystkim wbrew powszechnemu mniemaniu ustawa nie zablokowała w ogóle obrotu ziemią rolną. Zdeterminowany sprzedawca może legalnie zbyć ziemię rolną. Wymaga to większej wiedzy i zaangażowania, jest jednak w dalszej mierze możliwe. Z tej między innymi przyczyny ceny ziemi rolnej spadły nie o kilkadziesiąt procent, jak początkowo prognozowano, ale najwyżej o kilkanaście procent w stosunku do cen sprzed wejścia w życie ustawy.

Ustawa dotknęła szczególnie dwie grupy właścicieli. Pierwsza z nich to podmioty, które traktowały nieruchomość jako lokatę kapitału. Ci z inwestujących, którym nie udało się zbyć ziemi przez wejściem w życie ustawy mogą to uczynić na warunkach zbliżonych do rynkowych jedynie z zastosowaniem konstrukcji prawnych dopuszczonych w ustawie jako wyjątki od jej stosowania. Pociąga to za sobą większe koszty niż uprzednio, w dalszym jednak stopniu daje lepsze rezultatu niż sprzedaż wąskiej grupie osób mających status rolnika indywidualnego.

Drugą grupą pokrzywdzoną przez ustawę byli rolnicy, których nieruchomości stanowiły zabezpieczenie kredytu, a w przypadku których banki uprawnione są do żądania dodatkowego zabezpieczenia. W skrajnych przypadkach nastąpić może z tej przyczyny wypowiedzenie umów kredytowych. Ustawa przewiduje również szeroki i egzekwowane wybiórczo uprawnienia ANR pozwalające na wywłaszczanie właścicieli nieruchomości rolnych oraz niekorzystne zasady wyceny nieruchomości rolnych w takim przypadku.

W drodze prowadzonych badań ustalono, że zaledwie jeden na sześciu właścicieli nieruchomości rolnych zna swoją sytuację prawną po 30 kwietnia 2016 roku, zaledwie co dziesiąty wie w jakich sytuacjach może utracić własność nieruchomości, a co dwudziesty wie jak sprzedać nieruchomość rolną minimalizując straty wynikające z ustawy, gdy poweźmie taką wolę. Więcej informacji o ustawie posiadają członkowie zarządów i wspólnicy spółek prawa handlowego, w skład majątku których wchodzi nieruchomość rolna. Mimo to jednak zaledwie jeden na trzech ankietowanych z tej grupy potrafił określić najlepsze sposoby zarządu lub sprzedaży mienia spółki.

Ostatecznym beneficjentem ustawy są zaś nabywcy, komasujący ziemię rolną przez jej wykup po zaniżonych cenach. Dane pochodzące z agencji nieruchomości pokazują, że od początku roku 2017 nastąpiło zwiększone zainteresowanie ziemią rolną, ponownie przede wszystkim jako formą lokaty kapitału i towaru spekulacyjnego.

Powyższy artykuł stanowi jedynie niewielki fragment całej analizy prawno-ekonomicznej. Pełna analiza przeprowadzona przez autora artykułu dostępna jest w formie VideoKursu dostępnego prze Internet.

E‑LEARNING
PROFESJONALNIE

11 lat
doświadczenia
ponad 10.000
przeprowadzonych szkoleń
już
100.000 godzin wykładów
wysłuchanych
przez naszych Klientów
Z naszych usług
korzystają przedsiębiorcy
banki, specjaliści, kancelarie
jednostki samorządu terytorialnego