Ustawowe podstawy reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego
Obowiązująca od dnia 11 lipca 2003 roku ustawa z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ( Dz.U. 2003 nr 80, poz. 717 z późn. zm., dalej: PlanZagospU ), mimo licznych nowelizacji, nie była przedmiotem zmian w zakresie podstawowych form planowania przestrzennego. Nowelizacje wchodzące w życie w roku 2015 dokonywały niewielkich zmian regulacji miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W roku 2015 weszły również w życie przepisy wprowadzające nowe narzędzia planistyczne. Zmiany jednak nie miały charakteru systemowego.
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. 2023 poz. 1688, dalej zwana: ustawą nowelizującą z dnia 7 lipca 2023 roku ) wprowadza zmiany systemowe, usuwając niektóre z istniejących form planowania przestrzennego, wprowadzając nowe oraz zmieniając w sposób istotny regulację prawną form pozostałych.
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. 2023 poz. 1688 ) weszła w życie dnia 24 września 2023 roku. Data ta wyznacza początek trwającej do połowy 2026 roku reformy planistycznej.
Drugi etap legislacyjny reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego
Wejście w życie dnia 24 września 2023 roku ustawy z dnia 7 lipca 2023 roku nie zakończyło jednak legislacyjnego etapu reformy planistycznej. Szereg kluczowych regulacji weszło w życie w kolejnych miesiącach. Ostatnie z istotnych rozporządzeń tworzących treść reformy planistycznej weszło w życie dnia 26 lipca 2024 roku - rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 lipca 2024 roku w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Przyjęcie planów ogólnych gminy i skutki ekonomiczne ich wejścia w życie
Podstawową częścią reformy planistycznej jest przyjęcie przez każdą gminę w Polsce planu ogólnego. Plan ogólny jest aktem prawa miejscowego wpływającym na możliwość uzyskania decyzji o warunkach zabudowy oraz na treść przyszłych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Treść planów ogólnych gminy decydować będzie więc pośrednio o możliwości ekonomicznego wykorzystania nieruchomości gruntowej, w tym możliwości jej zabudowy.
Dla właścicieli nieruchomości treść planu ogólnego gminy ma kluczowe znaczenie. Określi ona, nierzadko na dekady, przeznaczenie nieruchomości gruntowej, a przez to jej wartość. W rezultacie powyższego działaniami gminy służącymi przyjęciu planu ogólnego zainteresowany powinien być każdy właściciel nieruchomości gruntowej. Obowiązujące przepisy nie rozstrzygają zawsze w sposób jednoznaczny, jakie postanowienia planu ogólnego zapaść mają w przypadku konkretnych nieruchomości. Niekiedy postanowienia korzystne dla niektórych nieruchomości będą przyjmowane z jednoczesnym ograniczeniem możliwości wykorzystania innych nieruchomości.
Plany ogólne gminy wejść miały w życie przed dniem 1 stycznia 2026 roku. Na skutek wejścia w życie ustawy z dnia 7 kwietnia 2025 roku ( Dz.U. 2025 poz. 527 ) termin zakończenia reformy planistycznej przesunięty został o pół roku - do dnia 30 czerwca 2026 roku.
1. Dostęp przez Internet
Szkolenia przygotowane zostały w formie informacyjnego programu video dostępnego przez Internet oraz zestawu dodatkowych materiałów cyfrowych. Niektóre szkolenia to zbiory analiz prawnych i ekonomicznych wraz z towarzyszącymi im zagadnieniami problemowymi ( case studies ). Forma, w której realizowane jest szkolenie, określona jest w polu Informacja o produkcie.
Szkolenia mogą zostać rozpoczęte w czasie wybranym przez Uczestnika, przerywane i kontynuowane. Uczestnik może wielokrotnie zapoznawać się z udostępnionym materiałem szkolenia.
Dzięki zdalnemu dostępowi przez Internet Uczestnik nie musi ponosić dodatkowych kosztów dojazdu i uzyskuje zawsze aktualną, konkretną wiedzę w zrozumiałej formie.
Czy uzyskam w ten sposób odpowiedź na moje pytania? Tak. Szkolenia wyczerpują zagadnienie, które jest ich przedmiotem. Uczestnicy mogą również zadawać pytania prowadzącemu oraz mają dostęp do pytań zadanych przez innych użytkowników i odpowiedzi na nie.
Reforma planistyczna - szkolenia2. Jak skorzystać ze szkolenia przez Internet?
Zapisanie się na kurs: Na szkolenie przez Internet zapisać można się w dowolnym czasie, klikając na przycisk Zapisz się na szkolenie widoczny przy wybranym kursie.
Złożenie i opłacenie zamówienia: Po wybraniu szkolenia można złożyć zamówienie i uiścić wpłatę. Użytkownik uiszcza wpłatę jednorazowo i jedynie za szkolenie, z którego chce skorzystać.
Przed uiszczeniem wpłaty Użytkownik, który nie ma profilu (konta) na portalu www.Vestri.pl, poproszony zostanie o jego założenie oraz o podanie podstawowych danych umożliwiających kontakt. Podanie danych jest również niezbędne, aby wystawić fakturę. Założenie i utrzymanie konta Użytkownika na portalu www.Vestri.pl jest bezpłatne.
Dostęp do materiału: Każde szkolenie przez Internet dostępne jest przez określony czas. Przeważnie szkolenia dostępne są przez 365 dni.
Załóż konto Użytkownika