Pierwszy etap reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego
Reforma planistyczna rozpoczęta została wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. 2023 poz. 1688 ). Ustawa ta nie stanowi jednak jedynego aktu prawnego, regulującego przebieg reformy i decydującego o jej skutkach. Szereg kluczowych regulacji wynika z aktów normatywnych wydawanych w formie rozporządzeń do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Niniejsze wyliczenie przygotowane zostało z myślą o architektach, geodetach, przedstawicielach zawodów prawniczych, rzeczoznawcach majątkowych i specjalistach rynku nieruchomości w celu umożliwienia oceny zakresu tematycznego szkoleń. Szkolenia prowadzone są w sposób, który umożliwia pełne skorzystanie z nich również uczestnikom nie mających wiedzy prawniczej lub przygotowania zawodowego z zakresu architektury i geodezji.
Drugi etap reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego
W toku szkoleń przedmiotem analizy są w szczególności regulacje zawarte w:
1. rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 roku w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego ( Dz.U. 2023 poz. 2509 ). Rozporządzenie obowiązuje od dnia 28 listopada 2023 roku;
2. rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 8 grudnia 2023 roku w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów ( Dz.U. 2023 poz. 2758 ). Rozporządzenie obowiązuje od dnia 23 grudnia 2023 roku i było przedmiotem nowelizacji dokonanej rozporządzeniem z dnia 22 listopada 2024 roku obowiązującym od dnia 18 grudnia 2024 roku ( Dz.U. 2024 poz. 1775 );
3. rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 20 lutego 2024 roku w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy ( Dz.U. 2024 poz. 351 ). Rozporządzenie obowiązuje od dnia 27 marca 2024 roku;
4. rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 2 maja 2024 roku w sprawie sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy ( Dz.U. 2024 poz. 729 ). Rozporządzenie obowiązuje od dnia 16 maja 2024 roku;
5. rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 lipca 2024 roku w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ( Dz.U. 2024 poz. 1116 ). Rozporządzenie obowiązuje od dnia 26 lipca 2024 roku i stanowi jedną z największych zmian prawnych dotyczących decyzji o warunkach zabudowy od początku istnienia tej formy reglamentacji zmiany zagospodarowania terenu.
Zmiany w pierwotnych założeniach reformy planistycznej
Szkolenia uwzględniają również zmiany prawa dokonane po rozpoczęciu reformy planistycznej, w szczególności wynikające z ustawy z 4 kwietnia 2025 roku o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. 2025 poz. 527 ). Ustawa nowelizująca obowiązuje od dnia 7 maja 2025 roku.
Wpływ reformy planistycznej na wartość oraz wycenę nieruchomości
Przedmiotem analizy są również wybrane przepisy:
6. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami ( Dz.U. 1997 Nr 115 poz. 741 z późn. zm. );
7. ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane ( Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414 z późn. zm. );
8. rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 5 września 2023 roku w sprawie wyceny nieruchomości ( Dz.U. 2023 poz. 1832 ).
1. Dostęp przez Internet
Szkolenia przygotowane zostały w formie informacyjnego programu video dostępnego przez Internet oraz zestawu dodatkowych materiałów cyfrowych. Niektóre szkolenia to zbiory analiz prawnych i ekonomicznych wraz z towarzyszącymi im zagadnieniami problemowymi ( case studies ). Forma, w której realizowane jest szkolenie, określona jest w polu Informacja o produkcie.
Szkolenia mogą zostać rozpoczęte w czasie wybranym przez Uczestnika, przerywane i kontynuowane. Uczestnik może wielokrotnie zapoznawać się z udostępnionym materiałem szkolenia.
Dzięki zdalnemu dostępowi przez Internet Uczestnik nie musi ponosić dodatkowych kosztów dojazdu i uzyskuje zawsze aktualną, konkretną wiedzę w zrozumiałej formie.
Czy uzyskam w ten sposób odpowiedź na moje pytania? Tak. Szkolenia wyczerpują zagadnienie, które jest ich przedmiotem. Uczestnicy mogą również zadawać pytania prowadzącemu oraz mają dostęp do pytań zadanych przez innych użytkowników i odpowiedzi na nie.
Reforma planistyczna - szkolenia2. Jak skorzystać ze szkolenia przez Internet?
Zapisanie się na kurs: Na szkolenie przez Internet zapisać można się w dowolnym czasie, klikając na przycisk Zapisz się na szkolenie widoczny przy wybranym kursie.
Złożenie i opłacenie zamówienia: Po wybraniu szkolenia można złożyć zamówienie i uiścić wpłatę. Użytkownik uiszcza wpłatę jednorazowo i jedynie za szkolenie, z którego chce skorzystać.
Przed uiszczeniem wpłaty Użytkownik, który nie ma profilu (konta) na portalu www.Vestri.pl, poproszony zostanie o jego założenie oraz o podanie podstawowych danych umożliwiających kontakt. Podanie danych jest również niezbędne, aby wystawić fakturę. Założenie i utrzymanie konta Użytkownika na portalu www.Vestri.pl jest bezpłatne.
Dostęp do materiału: Każde szkolenie przez Internet dostępne jest przez określony czas. Przeważnie szkolenia dostępne są przez 365 dni.
Załóż konto Użytkownika